Plaukų biochemija
|
|
|
Jeigu mes truputi gyliau nagrinėsim plaukų struktūrą, mes pastebėsim, kad plaukų struktūroje be pagrindinių trijų sluoksnių (žvyneliai, žievė ir šerdis) yra įvairaus dydžio atomų, kurie ir sudaro aminorūgštis, proteinų spirales, pradines skaidulėles, mikro skaidulėles, mikro skaidulėlių pluoštą, skaidulas, žievę ir žvynelius. Kadangi plauko žievė sudaro plauko struktūroje bene pagrindinę masę, norėtume atkreipti dėmesį į jos struktūros vystymąsi. Plaukų svogūnėlyje iš atomų susidaro aminorūgštys, po to iš pastarųjų formuojasi proteinų spiralės, iš spiralių formuojasi pradinės skaidulėlės, po to - mikro skaidulėlės, pastarosios formuoja mikro skaidulėlių pluoštą, šis pluoštas sudaro skaidulas, o skaidulos sudaro žievės masę, kurią apgaubia plaukų žvyneliai.
Plaukų struktūros biocheminė sandara: 1 – plauko žvyneliai (cuticula); 2 - plauko žievė (cortex); 3 – plauko žievės skaidula (fibrila); 4 – plauko žievės skaidulos mikroskaidulų (microfibrila) pluoštas; 5 - plauko žievės skaidulos pradinė mikroskaidula (microfibrila); 6 – plauko žievės mikroskaidulos pradinė skaidulėlė (protofibrila); 7 - pradinės skaidulėlės proteinų spiralės; 8 – aminorūgštys; 9 – atomai.
Tik 3 procentus plauko sudėties sudaro vanduo, likusieji 97 procentai yra baltyminė medžiaga (keratinas), turintys savyje geležies, vario, cinko, chromo, permanganato, praturtintas sieros bei kitų mikroelementų ir vitaminų A, B, C, T ir P, todėl norint turėti sveikus plaukus yra labai svarbu su maistu gauti pakankamai proteino. Keratiną sudaro atsparios devėjimuisi ilgos suspaustos proteino molekulės su reguliaria struktūra, kuri yra pakankamai stipri ir lanksti. Šios didelės proteino molekulės savo ruožtu sudarytos iš didelės koncentracijos ženkliai mažesnių specifinių aminorūgščių molekulių susijungusių į grandines. Plaukų keratinas susideda iš devyniolikos aminorūgščių. Kada aminorūgštys yra surištoje būklėje (esant sveikam plaukui), jie sudaro polipeptidų grandinę. Viena iš aminorūgščių – cysteinas – yra susirišusi kryžminiais ryšiais su disulfidų. Disulfidų ryšiai parūpina keratino struktūros erdvę (formą) ir sąlygoja plaukų tamprumą. Disulfidų ryšių ardymas (cheminis plaukų sušukavimas, tiesinimas, dažymas ir t.t.) mažina plauko tamprumą ir leidžia pakeisti plauko formą.
|
Cheminė plauko sudėties struktūros formulė vaizduojama C-O-N-H-S. Šių cheminių elementų pavadinimas ir procento vidurkis: C – Carboneum (angliavandenis) - 49,6%; O – Oxygenium (deguonis) – 23,2%; N – Nitrogenium (azotas) – 16,8%; H – Hydrogenium ( vandenilis) – 6,4%; S – Sulfur (siera) – 4,0%. Be to plaukuose yra magnezijos, arseno, geležies, fosforo, chromo ir kitų metalų bei mineralų.
Plauko keratino aminorūgščių pavadinimai ir jų procentinis santykis: Cysteine – 17,5%, Serine – 11,7%, Glutamine acid – 11,1%, Threonine – 6,9%, Glycine – 6,5%, Leucine – 6,1%, Valine – 5,9%, Arginine – 5,6%, Aspartic acid – 5,0%, Alamine – 4,8%, Proline – 3,6%, Isoleucine – 2,7%, Tyrosine – 1,9%, Phenylalanine – 1,4%, Histidine – 0,8%, Methionine – 0,5%.
Nuo cheminės plauko sudėties priklauso plaukų spalva. Labiau tamsūs plaukai turi sudėtyje daugiau angliavandenio ir mažiau deguonies, labiau šviesūs plaukai atvirkščiai turi daugiau deguonies nei angliavandenio. Plaukai vidutinio tamsumo intensyvumo turi 50,65 proc. angliavandenio, 6,36 proc. vandenilio, 17,14 proc. azoto, 5,0 proc. sieros ir 20,85 proc. deguonies. Plauko molekulės susijungia zigzagu į molekulių grandines. Šios molekulių grandys yra labai glaudžiai viena kitos ir sukuria smulkiausio pluošto micelas. Iš šių micelų išsivysto pluoštinės pailgos formos ląstelės. Molekulių grandžių susijungimas su micelomis vyksta dėka sieros tiltelių. Šie cheminiai elementai sukuria „keratiną“ ir “proteiną”. Be to plauko sudėtyje yra tam tikras kiekis riebiųjų medžiagų, cholisterolio, mineralinių junginių ir arseno. Keratinas yra labai elastingas ir klampus baltymas, kuris skatina plauko ląstelių suragėjimą. Esantys plauko sudėtyje pigmentai yra baltyminių kompleksų junginys (triptofan ir pirol). Šio pigmento (melanino) baltymo sudėtyje yra azoto, sieros, deguonies ir nedidelis kiekis geležies ir arseno. Melanino sudėtinių dalių koncentracijos santykis nulemia nepakartojamą kiekvieno žmogaus plaukų spalvą.
|
© 1994 - 2024 B&B International Enterprises.
Visos teisės saugomos. |
|
|
|